❕ Sukces dr hab. Jakuba Piwowarskiego w konkursie OPUS LAP

05.11.2021
Z przyjemnością informujemy, że koordynator naukowy Laboratorium Mikrobioty dr hab. Jakub Piwowarski otrzymał grant na projekt pt. „Rewizja aktualnych koncepcji wpływu tanin na homeostazę przewodu pokarmowego u prosiąt" w ramach renomowanego konkursu NCN OPUS.

Przedstawiony projekt kwestionuje aktualny stan wiedzy co do garbników jako czynników antyżywieniowych i ma na celu opracowanie zupełnie nowych zrównoważonych dodatków paszowych przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych, będących naukową alternatywą dla antybiotyków i potencjalnie zmniejszającym rozpowszechnioną oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe. Kluczowym będzie zbadanie wpływu hydrolizowalnych i skondensowanych tanin na mikrobiotę jelitową. W celu weryfikacji postawionej hipotezy kontynuowana będzie współpraca Microbiota Lab (Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) z Instytutem Żywienia Zwierząt (Freie Universität Berlin). Warto zauważyć, że morfologicznie i funkcjonalnie przewód pokarmowy świni wykazuje większe podobieństwo do ludzkiego niż powszechnie stosowane szczurze oraz mysie modele, dzięki czemu uzyskane wyniki mogą być dalej testowane w kontekście badań mikrobioty człowieka.
Kolejne dofinansowanie przyznane członkowi zespołu Microbiota Lab ugruntowało naszą pozycję w obszarze badań nad mikrobiotą i może pomóc w ponownym wprowadzeniu na rynek substancji leczniczych stosowanych w przeszłości.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi założeniami projektu.